چه چیزی باعث آکنه می شود؟ مزوتراپی برای درمان آکنه؟ مزو آکنه

بهترین سن برای تزریق ژل بینی
بهترین سن برای تزریق ژل بینی
می 16, 2022
تزریق ژل به لایه پوست
عمق نفوذ سوزن تزریق فیلر
می 27, 2022

چه چیزی باعث آکنه می شود؟ مزوتراپی برای درمان آکنه؟ مزو آکنه

انواع آکنه - درمان آکنه - مزو آکنه

انواع آکنه - درمان آکنه - مزو آکنه

چه چیزی باعث آکنه می شود؟ مزوتراپی برای درمان آکنه و سایر روش های درمان آکنه در این مقاله آموزشی است.

احتمالاً شنیده اید که شکلات، نوشابه و چیپس ممکن است جوش و آکنه شما را بدتر کند. بنابراین آیا چیزی که می خورید واقعاً روی جوش های آکنه، جوش های سرسفید و سرسیاه شما تأثیر دارد؟ بیایید دریابیم که آیا چیزی که می خورید بر تعداد جوش های شما تأثیر می گذارد یا خیر صحبت کنیم.

در واقع آکنه چیست؟

آکنه یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است. این وضعیتی است که معمولاً با تغییرات هورمونی همراه است. از این رو، آکنه در نوجوانان در مراحل رشد یا اوایل بزرگسالی که شامل تغییرات هورمونی است، بسیار رایج است. با این حال، بزرگسالان نیز ممکن است به آکنه مبتلا شوند، حتی در مراحل بعدی زندگی.

خبر خوب در مورد آکنه این است که لزوماً یک بیماری خطرناک برای سلامتی نیست. ناراحت کننده و آزاردهنده است، اما آسیب رسان نیست. مگر اینکه جوش ها را از بین ببرید یا آکنه عفونی شود، که هر دو می توانند جای زخم بر جای بگذارند.

بدترین اتفاقی که معمولاً با آکنه می‌افتد این است که ممکن است جای زخم‌های صورت یا جای آکنه روی پشت یا سینه‌تان باقی بماند هر جا که آکنه بسیار فعال دارید یا داشتید.

گونه جوش ها را به عنوان آکنه در بدن خود تشخیص دهید؟

آکنه در واقع اصطلاحی است که معمولاً برای توصیف انواع لکه های پوستی یا دارای پوست های متراکم استفاده می شود. اگر پوست «با منافذ بسته» دارید، آکنه معمولاً به شکل جوش ظاهر می شود. اغلب آکنه روی صورت دیده می شود، اما می تواند روی گردن، پشت، سینه یا شانه ها نیز ظاهر شود.

انواع مختلف آکنه

انواع مختلفی از لک های آکنه وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم

 • جوش های سرسفید شایع هستند: آنها در زیر بیرونی ترین لایه پوست قرار گرفته اند. اگر ظاهری ناخوشایند و عفونی پیدا کنند، می‌توانند انواع زخم‌های حفره‌دار به جای بگذارند.
 • جوش های سرسیاه نیز رایج هستند: این جوش ها در سطح لایه های بیرونی پوست ظاهر می شوند. به دلیل واکنش‌های محیطی تیره رنگ می‌شوند و از این رو قابل مشاهده هستند همچنین می‌توانند انواع تورفتگی‌هایی از جای زخم بر جای بگذارند.
 • پاپول ها: این ها به صورت برجستگی های کوچک و صورتی روی سطح پوست ظاهر می شوند
 • پوسچول ها: نقاط قرمز رنگی که با چرک پر شده اند.
 • ندول ها: جوش های بزرگ، عمیقاً در پوست فرو رفته و گاهی اوقات درمان در خانه دشوار است.
 • کیست. آنها همچنین پر از چرک هستند و بسیار دردناک هستند.

چه چیزی آکنه را بدتر می کند؟

با هر شکلی از آکنه، نکته کلیدی که باید به خود یادآوری کنید این است که آن را بدتر نکنید. در واقع اکثر مردم از محصولات اشتباه یا رویکرد اشتباه برای مراقبت از آکنه استفاده می کنند. متأسفانه، محصولات اشتباه  و رویکردهای اشتباه،  برای درمان جوش‌ها و جوش‌های سرسیاه ممکن است در واقع شرایط را بدتر کرده و منجر به بدتر شدن آن گردد.

ارزش آن را دارد که محصولات مناسب برای پوست خود را بررسی کنید. اما این کار باید با متخصصی که در زمینه مراقبت از پوست و درمان آکنه آموزش دیده است، انجام شود، نه فقط با نگاه کردن به تبلیغات گمراه کننده در وب یا در فروشگاه های تخفیف دار.

محصولاتی که از فروشگاه برای درمان آکنه خریداری می شوند، مشابه محصولات آکنه  با درمان پزشکی یا درمان های حرفه ای مراقبت از پوست نیستند. شما می خواهید مطمئن شوید که از محصولات مناسب (محصولات درمان آکنه آرایشی یا پزشکی) استفاده می کنید و حتما قدرت نور درمانی، لیزر درمانی و لایه برداری پوست را بررسی کنید.

درمان های سبک، لایه بردارهای پوست و مواد بسیار فعال در محصولات مراقبت از پوست با کیفیت می توانند از بروز آکنه شما جلوگیری کنند. نکته کلیدی این است که درمان مناسب و بهترین محصولاتی را پیدا کنید که با وجود داشتن آکنه می توانند به زیبایی پوست شما کمک کنند. اما درمان موثر آکنه مستلزم آموزش خود است، ابتدا با ارزیابی کامل پوست با یک متخصص مشورت بگیرید.

کاری که در خانه انجام می دهید به همان اندازه مهم است که پزشک شما برای درمان آکنه در کلینیک مراقبت از پوست انجام می دهد. هر دو برای جلوگیری از جوش، جوش های سر سیاه و آکنه بسیار مهم هستند.

مزو آکنه

مزو آکنه

بنابراین چه چیزی باعث آکنه می شود؟

آکنه معمولا با هورمون ها و تولید سبوم همراه است. اینها در طول زندگی شما تغییر می کنند و بخشی از روند پیر شدن یا بالغ شدن هستند.

سبوم و آکنه: بدن انسان با رسیدن به سن بلوغ، مقدار بیشتری ماده روغنی به نام سبوم ترشح می کند. سبوم اضافی اغلب از طریق غدد روی صورت، شانه ها، پشت و سینه ترشح می شود.

سبوم چرب و چسبناک است و از این رو اغلب باعث مسدود کردن منافذ پوست شما می شوند. سپس انسداد منافد به باکتری اجازه رشد می دهد. این فرآیند مسدود شدن منافذ (غده) و سبوم چرب جذب کننده باکتری ها می تواند منجر به التهاب آکنه و جوش های پوستی شود.

به همین دلیل است که معمولاً آکنه برای نوجوانان اتفاق می افتد، حتی اگر افراد در هر سنی به آکنه مبتلا شوند.مانند بسیاری از واکنش‌های پوستی، حتی بهترین متخصصان مراقبت از پوست نمی‌دانند که دقیقاً چگونه آکنه را توضیح دهند و چه کسی یا چرا به آن مبتلا می‌شود  به عنوان مثال، چه چیزی آن را برای هر فرد تحریک می‌کند.

حتی اگر این یک فرآیند طبیعی و بیولوژیکی برای بدن انسان برای رسیدن به بزرگسالی است، عوامل دیگری که با یکدیگر در تعامل هستند ممکن است منجر به ایجاد آکنه شوند.برخی از عوامل مرتبط با پوست مستعد آکنه یا جوش سرسیاه است.

پوست، به عنوان یک اندام، تأثیرات متعددی بر ظاهر و عملکرد آن در طول زمان دارد. این شامل آکنه، چربی یا خشکی و حتی چین و چروک است.

عواملی که ممکن است بر احتمال ابتلا به آکنه تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • وراثت
 • تغییرات هورمونی
 • قاعدگی
 • بارداری
 • محصولات آرایشی و بهداشتی روغنی
 • تولید سبوم

چگونه اثر آکنه پس از برطرف شدن جای اسکار را درمان کنیم؟

همه چیز به نحوه کار شما با جوش ها بستگی دارد آیا کار درست را انجام می دهید یا کار اشتباه را انجام می دهید و جوش ها را از بین می برید، از محصولات نامناسبی روی پوست خود استفاده می کنید و باعث بدتر شدن جو ش های صورت می شوید.

اگر مراقب باشید و اگر دستورالعمل‌های متخصص پوست یا پزشک پوست خود را در حین بروز زخم انجام دهید اغلب می‌توان از نتیجه اسکار به راحتی جلوگیری کرد.

بنابراین چه چیزی باعث آکنه می شود؟

آکنه معمولا با هورمون ها و تولید سبوم همراه است. اینها در طول زندگی شما تغییر می کنند و بخشی از روند پیر شدن یا بالغ شدن هستند.

چگونه متوجه شوید که آکنه هورمونی دارید؟

آیا می دانید که نیمی از زنان بین ۲۰ تا ۲۹ سال آکنه دارند؟ حتی زنان ۴۰ تا ۵۰ ساله نیز ممکن است آکنه داشته باشند، به ویژه در طول تغییرات بارداری یا یائسگی در اواخر زندگی. از هر ۴ زن بین ۴۰ تا ۴۹ سال، ۱ نفر آکنه دارد. اگر آکنه شما بدتر شود و در دوره های قاعدگی مرتبط با نوسانات هورمونی، جوش های بیشتری می زنید، ممکن است به چیزی که از نظر پزشکی به عنوان آکنه هورمونی شناخته می شود، مبتلا شوید.

آکنه هورمونی

آکنه هورمونی آکنه ای است که به دلیل یا بدتر شدن در طی نوسانات سطح هورمون ایجاد می شود. اگرچه اغلب با نوسانات هورمونی که در دوران بلوغ یا اوایل نوجوانی اتفاق می‌افتد مرتبط است، آکنه هورمونی می‌تواند بزرگسالان را در هر سن یا مرحله‌ای از زندگی تحت تأثیر قرار دهد.

درباره آکنه هورمونی:

 • در زنان و مردان شایع است
 • به ویژه در زنان شایع است، زیرا آنها تغییرات مکرر در تعادل هورمونی خود در طول قاعدگی و یا یائسگی دارند.
 • شایع ترین نوع آکنه در دوران بلوغ است
 • همچنین ممکن است در دوران بارداری یا پس از زایمان رخ دهد
 • در بسیاری از افراد تا زمانی که به ۳۰ و ۴۰ سالگی می رسند کمتر می شود، اما ممکن است در زمان یائسگی دوباره شعله ور شود.

مزو آکنه فیوژن

آکنه هورمونی چگونه است؟

 • اگر در دوران بلوغ آکنه هورمونی دارید، جوش های آکنه یا جوش های سرسیاه ممکن است ظاهر شوند نواحی که آکنه بروز می کند را می توانیم در چانه، بینی و پیشانی مشاهده کرد.
 • آکنه هورمونی بزرگسالان معمولاً بیشتر در امتداد قسمت پایین صورت شما ظاهر می شود، عمدتاً در اطراف چانه، خط فک یا پایین گونه ها.
 • آکنه هورمونی می تواند به شکل جوش های کوچک یا آکنه کیستیک، جوش های سرسیاه یا سر سفید باشد، هر فردی آن را به طور متفاوتی دارد.
 • کیست ها لکه های آکنه بزرگ تری هستند که در اعماق سطح پوست ایجاد می شوند این می‌تواند نشانه‌ای از التهاب باشد و برداشتن آن‌ها می‌تواند باعث عفونت‌های جدی شود، بنابراین اگر جوش دارید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.
 • می‌توانید محصولات مراقبت از پوست برای آکنه را با در نظر گرفتن پزشک تهیه نمایید. اما برای آکنه، همیشه به شما توصیه می‌شود ابتدا به یک متخصص پوست یا سایر متخصصان مراقبت از پوست مراجعه کنید تا بدانید آنچه می‌خرید در واقع برای نوع خاص شما مناسب است.

نظرات متخصصان در مورد علل آکنه هورمونی متفاوت است که می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قاعدگی (قاعدگی)
 • PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک)
 • یائسگی (تغییر زندگی)
 • افزایش سطح آندروژن
 • عدم تعادل در سطح هورمون تستوسترون به سطح هورمون استروژن

چه عواملی باعث افزایش جوش می شود؟

 • آکنه ممکن است مشکلات پوستی را تشدید کند زیرا منجر به موارد زیر می شود:
 • تولید بیش از حد سبوم
 • تولید روغن طبیعی بیشتر شانس شما را برای مسدود شدن منافذ یا مسدود شدن فولیکول ها/کیست های مو افزایش می دهد.
 • افزایش سطح التهاب پوست و تحریک پوست
 • نحوه مراقبت از آکنه هورمونی و نحوه درمان این نوع آکنه برای ثابت ماندن، بهبود یا بدتر شدن آن بسیار مهم است.
 • اولین قدم این است که همه چیزهایی را که به صورت آنلاین می بینید، خریداری نکنید، که ادعا می کنند آکنه هورمونی یا جوش های ناخواسته را درمان می کند.
 • اولین قدم این است که با یک متخصص مراقبت از پوست آکنه، متخصص پوست یا یک پزشک زیبایی یا متخصص پوست که در رژیم های مراقبت از پوست که واقعاً کار می کنند، تخصص دارد، ملاقات کنید.
 • اما هر فردی منحصر به فرد است و فقط مراقبت از پوست نیست که باعث آکنه و جوش های هورمونی شما می شود.

مزو رویتاکر ضد آکنه

تاثیر تغذیه بر آکنه

در این بخش این سوال پیش می آید که آیا آنچه که می خورید در بروز آکنه اهمیت دارد؟

مانند سایر عواملی که باور بر این است که بر روی ایجاد آکنه برای هر فرد تأثیر می‌گذارند، انتخاب غذا و نوشیدنی همچنان موضوعی بحث‌برانگیز در مورد تأثیر این موارد بر روی آکنه است. بسیاری از مردم بر این باورند که آنچه می خوریم یا می نوشیم به طور مستقیم بر وضعیت پوست ما تأثیر می گذارد، در حالی که دیگران ارتباطی بین این دو نمی بینند. متخصصان تغذیه، چندین دهه است که درباره انتخاب‌های آکنه و غذا بحث کرده‌اند.

حتی اگر یک مطالعه پزشکی قطعی مبنی بر اینکه رژیم غذایی باعث ایجاد آکنه می شود وجود ندارد یا باعث ایجاد آکنه نمی شود، به این معنی نیست که ما از این واقعیت آگاه نیستیم که برخی از محصولات غذایی برای پوست بهتر از سایرین هستند. برخی از غذاها یا نوشیدنی ها احتمالا پوست را بدتر می کنند، به خصوص پوست هایی که مستعد آکنه هستند.

در مورد عوامل ایجاد کننده آکنه

در جامعه پزشکی خبرهایی شنیده شده است که می گویند آکنه اگرچه یک مشکل هورمونی است، اما با انتخاب سبک زندگی بهتر می توان از آن جلوگیری کرد.متخصصان پزشکی در این خصوص می گویند که سالم بودن با رژیم غذایی ما شروع می شود آنچه می خوریم و می نوشیم.

اکنون، بسیاری از ما در مورد عادات خوردن و آشامیدن خود صادق نیستیم، بنابراین معمولاً جایی برای بهبود مصرف سبزیجات و میوه‌ها به صورت روزانه وجود دارد تا میزان توصیه شده روزانه از این منابع غذایی را برآورده کنید.

 • برخی از متخصصان تغذیه حتی اظهار کرده اند که آکنه روی پوست به نوعی واکنش آلرژی غذایی مربوط می شود. برخی دیگر ادعا کرده اند که آکنه ناشی از مصرف لبنیات، کربوهیدرات های با گلیسمی بالا یا چربی های اشباع شده است. به عبارت دیگر، هر چیزی که بسیاری از ما به طور معمول می خوریم.

تغذیه احتمالاً بر سلامت پوست شما تأثیر می گذارد، بنابراین ممکن است در بروز آکنه تأثیر بگذارد حتی اگر هرگز به طور مداوم یا مشخص این امر ثابت نشده باشد.اینکه چگونه چیزی که می خورید بر سلامت پوست شما تأثیر می گذارد نیز می تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد ژنتیک اغلب با واکنش های پوستی شما از جمله آکنه ارتباط دارد.

به طور خلاصه، ما به طور قطع نمی دانیم که آیا غذا باعث آکنه می شود یا حتی آن را بدتر می کند.اما تغذیه احتمالاً تا حدودی تأثیر گذار است از جمله بزرگترین عضو ما، پوست است.

اما کاری که بسیاری از ما می‌توانیم انجام دهیم، این است که سعی کنیم غذاهای سالم‌تری بخوریم و مطمئن شویم که آب زیادی هم می‌نوشیم. مصرف آب کافی قطعا به عملکرد بهتر سیستم شما کمک می‌کند، در بسیاری از دیدها، از جمله اغلب کمک می‌کند پوست شما بهتر به نظر برسد.

مزو بایواسکین ضد آکنه

چه چیزی باعث احتقان پوست می شود و چه عواملی در بروز آکنه نقش دارند؟

بسته شدن منافذ پوست، احتقان پوست، جوش‌های سرسیاه و جوش‌ها از شایع‌ترین مشکلات پوستی است که مردم برای درمان آن‌ها به دنبال راه حل می باشند. عوامل متعددی در ایجاد مشکل پوستی نقش دارند.

با این حال، با درمان‌های مناسب و پیشگیری، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید تا از آن ها جلوگیری کنید.

چرا با منافذ بسته پوست دست و پنجه نرم می کنیم؟

پوست بزرگترین اندام شماست و مانند همه اندام های شما تحت تاثیر سبک زندگی و همچنین ژنتیک قرار می گیرد. پوست سالم نیاز به یک برنامه غذایی سالم و به طور کلی زندگی سالم نیاز دارد. حتی در این صورت، گاهی اوقات آلودگی، غدد چربی بیش از حد فعال، ژنتیک و حتی هورمون‌ها می‌توانند شما را دچار جوش‌ها کنند.

بنابراین به مرور زمان دچار جوش‌ها خواهید شد، زیرا عوامل محیطی و سبک زندگی شما با هم ترکیب می‌شوند و باعث ایجاد بیماری‌های پوستی می‌شوند. هر چیزی که می خورید یا می نوشید، هر چیزی که روی پوست خود می گذارید (محصولات مراقبت از پوست یا حتی لباس یا عطر) و هر فعالیتی که انجام می دهید تا حدودی روی پوست شما تأثیر می گذارد.

اغلب، این تصور غلط وجود دارد که منافذبسته پوست فقط در میان بزرگسالان جوان رخ می دهد، زیرا پوست آنها بیشتر مستعد ابتلا به آکنه و سایر مسائل است. با این حال، این درست نیست. پوست در هر مرحله از زندگی ممکن است دچار بسته شدن منافذ شود، بنابراین، باید مراقب علائم و نشانه‌های آن باشید.

علت بسته شدن منافذ و جوش های پوستی چیست؟

جوش ها و جوش های سرسیاه زمانی ایجاد می شوند که پوست دچار التهاب می شود.

التهاب پوست را معمولاً (داشتن منافذ مسدود شده) می نامند. این به این دلیل است که منافذ کوچک پوست شما مسدود می شوند یا به درستی عمل نمی کنند تا چربی طبیعی پوست شما آزاد شود (و برخی از پوست ها سبوم یا چربی بیشتری نسبت به بقیه تولید می کنند).

سبوم توسط غدد چربی شما تولید می شود. سبوم به مرطوب نگه داشتن پوست و موی شما کمک می کند. در حالی که سبوم (اساساً روغن های طبیعی پوست شما) ممکن است نتواند جوش های پوستی را رفع نماید.

غدد چربی و تولید سبوم برای کمک به محافظت کافی و همچنین مرطوب نگه داشتن پوست شما ضروری لازم  هستند. بدون چربی کافی، پوست شما نمی تواند از بافت های زیرین محافظت کند یا به مبارزه با باکتری ها کمک کند.

مزو آکنه مزولایک

سبوم چیست؟

سبوم یک ماده زرد روشن و دارای چربی است که توسط غدد چربی ترشح می شود. سبوم از مواد مختلفی تشکیل شده است که بافت پوستی سالم به طور طبیعی تولید می کند، از جمله تری گلیسیرید، اسیدهای چرب آزاد، استرهای موم، اسکوالن، استرهای کلسترول و کلسترول.

بنابراین، احتقان زمانی رخ می دهد که سبوم طبیعی پوست شما به طور کامل از غدد (منافذ) آزاد نشود. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که مواد زائد آلاینده‌های موضعی مانند آرایش، آلودگی یا کثیفی و باکتری‌ها با چربی آمیخته شده و در منافذ پوست شما به دام می افتد.

پیشگیری از آن آسان تر از درمان است، اما برخی افراد پوستی دارند که بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به آکنه است. اغلب، این یک مؤلفه ژنتیکی دارد اما اگر بدانید که می‌توانید با استفاده از محصولات و رویکردهای تغذیه‌ای مناسب به کاهش آن کمک کنید، شگفت‌زده خواهید شد.

بنابراین بهترین گزینه برای جلوگیری از جوش زدن این است که چند قدم بردارید تا در واقع از التهاب پوست جلوگیری کنید.

برای پیشگیری، باید دلایل مختلف التهاب پوست و اینکه چرا ممکن است روی پوست شما تأثیر بگذارد را بدانید.

بیایید به چند مورد از شایع ترین دلایل التهاب پوست نگاه کنیم:

کاهش گردش سلولی می تواند به مرور زمان منجر به احتقان پوست شود:

 • سلول های پوست برای همیشه زنده نمی مانند آنها از بین می روند و بازسازی می شوند
 • سلول های پوست مرده اند یا از بین رفته گاهی روی سطح بیرونی پوست انباشته می شوند

فرآیند نوسازی پوست: چگونه تجمع سلول های مرده پوست می تواند منجر به مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد جوش شود.

 • این فرآیند هر چند هفته (یا چند ماه) زمانی که نسبتاً جوان و سالم هستید اتفاق می افتد و سپس با افزایش سن سرعتش کاهش می یابد.
 • در طول روند بازسازی پوست، سلول های مرده پوست شما از بین می روند.
 • سلول های جدید و تازه پوست جای خود را به سلول های مرده می دهند.

تا زمانی که سلول های مرده پوست بیش از حد روی سطح پوست شما جمع نشوند، پوستی شاداب و صاف خواهید داشت.

 

چگونه جوش ها ایجاد می شوند: منافذ مسدود شده و پوست های دارای آکنه

 • اگر سلول‌های پوست شما پیر شده اند و در بازسازی کند هستند یا اگر این سلول‌های مرده پوست و سایر مواد زائد روی سطح پوست شما جمع می‌شوند این عوامل اغلب منجر به مسدود شدن منافذ و ایجاد پوستی پر از منافذ بسته می‌شود.
 • اگر رژیم غذایی نامناسبی داشته باشید، سلول های پوستی نیز می توانند ایجاد شده و منافذ را مسدود کنند.
 • بنابراین مهم است که پوستی سالم داشته باشید و برای از بین بردن سلول‌های قدیمی پوست یک روال پاک‌سازی خوب انجام دهید اما برای برخی افراد استفاده از محصولات اشتباه یا شوینده‌های صورت غیر تمیز یا تهاجمی بیش از حد می‌تواند جوش‌ها را بدتر و تشدید کند.
 • بنابراین باید مطمئن باشید که متوجه شده اید که به چه روتین لایه برداری ملایم نیاز دارید.
 • مطمئن شوید که محصولات خاصی به بهترین وجه برای پوست شما مناسب هستند، این را با مشورت با یک متخصص مراقبت از پوست با تجربه انجام دهید.

چربی بیش از حد پوست نیز عاملی برای احتقان پوست است

افرادی که مجبورند با تولید بیش از حد سبوم روی پوست خود دست و پنجه نرم کنند، همچنین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به جوش های سر سفید و سر سیاه روی پوست خود هستند.

آکنه: احتقان و بروز آکنه

آکنه یک بیماری پوستی نسبتاً شایع است. آکنه می‌تواند ظاهر صورت شما را تحت تاثیر قرار دهد (که منجر به برآمدگی‌ها و قرمزی یا التهاب مزمن پوست می‌شود) و همچنین به مرور زمان بر ظاهر پوست و حتی زخم‌های آکنه تأثیر می‌گذارد. (درمان های لیزری ممکن است به کاهش اسکار آکنه شما کمک کند  اما اگر می توانید از آنها جلوگیری کنید).

سبوم و روغن بیش از حد

اگر پوست شما به طور طبیعی چرب است یا ترشح بیش از حد سبوم دارید، همچنین می توانید از احتقان پوست و جوش های مکرر رنج ببرید. این به این دلیل است که اگر سبوم منافذ شما را مسدود کند، می تواند باکتری ها را نیز به دام بیندازد. باکتری ها منجر به احتقان پوست می شود.

لوازم آرایشی

برخی از محصولات آرایشی حاوی موادی هستند که برای پوست مستعد آکنه مناسب نیستند و ممکن است در ایجاد شرایط واکنشی پوست مانند آکنه نقش داشته باشند. مطمئن شوید که فقط از آرایش با کیفیت بالا استفاده کنید (آرایش مواد معدنی ممکن است بهترین کار باشد!) که متخصص مراقبت از پوست شما توصیه کرده است.

استفاده از لوازم آرایش ارزان قیمت ممکن است ا لتهاب پوست و جوش های آکنه را بدتر کند.

فاکتورهای محیطی:

 • آلودگی، گرد و غبار و کثیفی نیز می تواند منجر به التهاب پوست و مسدود شدن منافذ یا قرمزی شود
 • از پوست خود به خوبی مراقبت کنید، به خصوص اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آلودگی هوا زیاد است.

نکات مهم برای کنترل آکنه در تابستان

تابستان می تواند آکنه شما را بدتر کند. در اینجا نحوه جلوگیری از جوش و آکنه در تابستانی آمده است.

با رعایت این ۵ نکته از بدتر شدن آکنه در تابستان جلوگیری کنید!

 1. هیدراته بمانید، مقدار زیادی آب تمیز و تازه بنوشید و از نوشیدنی‌های غیرالکلی خودداری کنید (که باعث می‌شود نوشیدن آب را فراموش کنید).
 2. هر بار که پوست خود را تمیز می کنید، حتما از یک شوینده صورت خوب استفاده کنید. یک از آنها را بخرید و همیشه با آن پاک کنید و مطمئن شوید که پوست را به درستی شسته و خشک کرده اید تا از تجمع باکتری جلوگیری شود.
 3. حتی اگر در سفر هستید یا عجله دارید، از دستمال مرطوب کودک یا دستمال پاک کننده آرایشی یکبار مصرف استفاده نکنید. آنها دارای محتوای الکل بالایی هستند و می توانند باعث خشکی پوست شما شوند و تمایل پوست شما به ایجاد سبوم (روغن) بیشتر را افزایش دهند آکنه شما را بدتر می کند.
 4. دو بار در روز پوست خود را تمیز کنید، اگر مجبورید دفعات بیشتری را تمیز کنید (مثلاً اگر در بیرون از خانه هستید و در کثیفی هستید یا خیلی عرق می کنید).
 5. مطمئن شوید که بعد از هر بار پاکسازی صورت خود در صورت داشتن آکنه مرطوب می کنید، اگر پوست خود را خشک کنید، سبوم بدتر می شود (همان دلیلی که باید از محصولات حاوی الکل پرهیز کنید).

۵ باور غلط در مورد علل آکنه

 1. ۱٫ عدم رعایت بهداشت باعث ایجاد آکنه می شود. اما همچنان مهم است که چه کاری انجام می‌دهید و چگونه آن را انجام می‌دهید تا پوستتان بهتر به نظر برسد، نه بدتر.

از آنجایی که تشکیل سبوم یک فرآیند طبیعی است، آکنه لزوماً به بهداشت مربوط نمی شود. تمیز کردن بیش از حد یا استفاده از محصولات نامناسب ممکن است اوضاع را بدتر کند.

این بدان معنا نیست که شما به هیچ وجه نباید پوست خود را تمیز کنید. همچنین هر روز به واشرهای تمیز و تازه نیاز دارد تا از واشر حاوی باکتری استفاده نکنید.

در صورت داشتن آکنه، تعویض روبالشی روزانه نیز به همین صورت است. برای محدود کردن ورود باکتری های بیشتر، حداقل هر ۲ روز یک بار روی روبالشی تمیز بخوابید، به خصوص اگر در شب مقدار زیادی سبوم ترشح می کنید.

همچنین، سعی کنید از شوینده‌های صورت تازه تمیز شده با پاک‌کننده‌های غیرحساسیت‌زا و بدون عطر استفاده کنید یا سعی کنید از پارچه‌های نرم و یکبار مصرف استفاده کنید هنگام تمیز کردن با پاک‌کننده‌های درمان آکنه که برای شرایط پوست شما توسط متخصص پوست انتخاب شده است استفاده نمایید.

 1. ۲٫ استرس باعث آکنه می شود. با این حال استرس می تواند سطح هورمون ها و سایر تعادل های بدن را تغییر دهد و ممکن است بر ظرفیت های درمانی پوست شما تأثیر بگذارد.
 2. ۳٫ آکنه مسری است.

ممکن است آکنه به باکتری‌ها مرتبط شود و باکتری‌ها بدشان نمی‌آید که در صورت امکان تکثیر می‌شوند. بنابراین آکنه نمی تواند از طریق هوا یا تماس فیزیکی منتقل شود.

 1. ۴٫ آکنه با قرار گرفتن در معرض آفتاب یا برنزه شدن از بین می رود. به علاوه پوست خود را زودتر از موعد پیر می‌کنید و حتی در خطر ابتلا به ملانوم خواهید بود.خورشید یک عامل موثر در مبارزه با آکنه است.

درست است که اشعه ماوراء بنفش گاهی اوقات می تواند در ابتدا به خشک شدن جوش ها کمک کند. این ممکن است یک بهبود اولیه به نظر برسد، اما همچنین می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که با مسدود کردن منافذ، تشکیل (جوش‌ها) را ممکن سازد.

 1. ۵٫ درمان‌ها نمی‌توانند به شما در درمان آکنه کمک کنند. راه‌های بسیار مؤثری برای درمان آکنه وجود دارد اما شما به یک متخصص نیاز دارید تا شما را راهنمایی کند که آنها چی هستند. درمان‌ها در واقع می‌توانند کارهای زیادی برای مهار آکنه انجام دهند و به شما کمک کنند پوست خود را به بهترین شکل ظاهر کنید.

درمان های مناسب برای وضعیت آکنه شما نه تنها می تواند از ایجاد جای زخم جلوگیری کند، بلکه می تواند به پاکسازی پوست شما از جوش ها و دانه های سر سیاه و همچنین جلوگیری از التهاب کمک کند.و بهتر از همه، می تواند شما را از مصرف داروهای خوراکی خطرناک که ممکن است عوارض جانبی بسیار مخربی داشته باشند، نجات دهد.

آکنه و اسکار می توانند باعث نابودی پوست باشند آکنه در سنین نوجوانی شایع است.

با افزایش هورمون های جنسی در بدن در دوران نوجوانی، آکنه یکی از شایع ترین مشکلات پوستی است که حدود ۹۰ درصد از نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. پزشکان پوست بر این باورند که به طور کلی روی پیشانی و گونه ها ظاهر می شود و می تواند با ضایعات التهابی خفیف باقی بماند.

عفونت در مردان معمولاً شدیدتر از زنان است، اگرچه این وضعیت در زنان یک هفته قبل از چرخه قاعدگی تشدید می شود و علیرغم اینکه تا ۹۰ درصد از نوجوانان آکنه را تجربه می کنند، همه کسانی که آکنه دارند واقعاً به شدت به آن دچار نیستند.

اما حتی آنچه که به عنوان آکنه جزئی شروع می‌شود، می‌تواند بدون پروتکل‌های مراقبتی مناسب در خانه یا در کلینیک شدیدتر و ملتهب‌تر شود (بنابراین جوش‌های خود را فشار ندهید و از یک پزشک بپرسید که چگونه بهترین مراقبت از پوست خود را بدون تبلیغات نادرست انجام دهید.

در خانم‌ها، گاهی اوقات خانم‌هایی که در نوجوانی دچار آکنه نمی‌شوند، در ۲۰ و ۳۰ سالگی به آن مبتلا می‌شوند (گاهی اوقات مربوط به بارداری یا سایر تغییرات هورمونی). در صحبت با پزشکان پوست، متوجه شدیم که این گروه از بیماران آکنه «با پاپول‌ها و ندول‌ها ظاهر می‌شوند و دردناک‌تر هستند و طولانی‌تر هستند و اغلب در یک سوم پایینی صورت و گردن ایجاد می‌شوند.»

 • همه انواع ضایعات آکنه توانایی ایجاد التهاب را دارند و گاهی اوقات می توانند پوست های تیره تر را رنگدانه کنند.
 • این می تواند پس از رفع عفونت برای چندین ماه ادامه یابد یا ممکن است اسکار دائمی نیز رخ دهد.

آکنه، تعاملات اجتماعی و سلامت روان را تحت تاثیر قرار می دهد.

داشتن آکنه شدید یا جای زخم آکنه ممکن است تأثیر منفی بر عزت نفس و اعتماد به نفس فرد داشته باشد. با توجه به چالش‌های عزت نفس یا سلامت روان که بر ۵۰ درصد نوجوانان مبتلا به آکنه تأثیر می‌گذارد، احتمالاً انتخاب عاقلانه‌ای است که پیشرفت آکنه را نادیده نگیرید و برای تعیین بهترین رویکرد برای درمان آکنه از مشاوره‌های تخصصی پوستی استفاده کنید. در حالت ایده آل، شما باید درمان های اولیه را برای جلوگیری از عوارض و به حداقل رساندن جای زخم در صورت امکان آغاز کنید.

روش های درمان آکنه

برخی از بهترین رویکردها برای درمان آکنه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • محافظت مناسب صبح و شب قبل از استفاده از کرم های توصیه شده.
 • هرگز از صابون‌ها و شوینده‌های معمولی استفاده نکنید و از برخی محصولات روغنی که التهاب را افزایش می‌دهند یا ممکن است منافذ را مسدود کنند اجتناب کنید.
 • استفاده از ترکیبات اسید سالیسیلیک، اسید آزلائیک و پراکسید که اثر ضد باکتری و التهاب دارند.
 • استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی.
 • پیلینگ شیمیایی، یکی از ابزار مدرن که در درمان آکنه و نوسازی لایه های پوست کار می کند.
 • نور درمانی با سطح پایین
 • قبل از حرکت به سمت داروها، مراقبت های حرفه ای از پوست را امتحان کنید. به ماهیت جدی و آسیب بالقوه برای سلامتی شما.

درمان اسکار آکنه

جای زخم بزرگترین مشکلی است که مبتلایان به آکنه با آن مواجه هستند که می تواند تأثیرات روانی منفی بر اعتماد به نفس افراد بگذارد. درمان عمدتاً به دستگاه های لیزر بر اساس درمان های مبتنی بر نور بستگی دارد. اگر درمان‌های اسکار آکنه را با استفاده از لیزر انجام می‌دهید (مثلاً DOT تراپی، یا فراکسل یا ترکیبی از لایه‌برداری شیمیایی یا لایه‌برداری آنزیمی با درمان‌های مبتنی بر نور) باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به دلیل خطر بالقوه بالای ایجاد آن اجتناب کنید.

آیا فراکسل برای اسکار آکنه خوب است؟

Fraxel  یک دستگاه لیزری است که برای رفع اسکار مورد تایید FDA قرار گرفته است. از درمان میکروسکوپی پوست استفاده می کند که باعث بهبود و تقویت کلاژن و افزایش الاستین می شود.

درمان با فراکسل مدت زمان قابل توجهی از کار می‌افتد و بهترین نتایج برای اسکار آکنه پس از درمان‌های متعدد رخ می‌دهد، انجام یک مسیر درمانی مبتنی بر لیزر مستلزم تعهد، صبر و تمایل به پیروی دقیق از پروتکل‌های پس از درمان برای جلوگیری از مشکلات رنگدانه است.

نتایج ممکن است قابل توجه باشد، اما ممکن است هنوز مقداری اسکار یا جای آکنه باقی مانده باشد. با این حال، اگر چندین درمان را دریافت کنید (هرچند که بسیاری از درمان‌ها توسط پزشک متخصص پوست در طول مشاوره پوست شما توصیه می‌شود، زیرا نیازهای هر فرد متفاوت است) بافت پوستی صاف‌تر و تازه‌تر را خواهید دید و جای زخم را کاهش می‌دهد.

آیا DOT تراپی برای درمان جای جوش خوب است؟

مانند Fraxel، DOT Therapy (لیزر CO2 SmartXide) گزینه عالی دیگری برای درمان اسکار بعد از آکنه روی صورت یا پشت یا سایر نواحی بدن است.

همچنین مستلزم دوری از نور خورشید است و یک دوره استراحت نیاز دارد که در آن پوست شما به شدت قرمز و پوسته پوسته می شود، و باید به طور منظم مرطوب کنید و هر یک یا دو ساعت یک بار برای چندین روز از بسته های خنک کننده استفاده کنید  DOT تراپی می تواند به طور قابل توجهی ظاهر اسکار آکنه را کاهش دهد.

نتایج ممکن است بین ۳ تا ۶ ماه طول بکشد تا ظاهر شوند و بهترین نتایج نیاز به درمان‌های مکرر دارند، اما بیماران اغلب گزارش می‌دهند که این روند طولانی است تا پوستی صاف‌تر داشته باشند.


موضوع مرتبط :

میکرونیدلینگ micro-needling

هیالورونیک اسید چیست؟

کاربردهای رایج مزوتراپی

انواع چین و چروک و بهترین روش درمان چین و چروک

مواد مزوتراپی

5/5 - (20 امتیاز)
سارا ارجمند
سارا ارجمند
متخصص زیبایی و جوانسازی پوست و مو

0 دیدگاه ها

 1. سارا ارجمند گفت:

  رتبه بازدید کنندگان : ۵ ستاره

 2. ناشناس گفت:

  رتبه بازدید کنندگان : ۵ ستاره

 3. ناشناس گفت:

  رتبه بازدید کنندگان : ۵ ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشک هستید؟ با ما در ارتباط باشید